V tem zapisu bomo generalno pregledali študijo, ki jo je izvedel Ramachandrula (2022) v sklopu Water pratice & Technology. Ta obravnava Merus obroč v sklopu preprečevanja zamašitev pri kapljičnem namakanju, kot inovativno ter temeljno rešitev.

 

TEMELJI RAZISKAVE

Raziskovalci so v zadnjih letih dokazali precej novih in inovativnih metod preprečevanja in reševanja zamašitev sistemov kapljičnega namakanja. V študiji, ki jo je opravil Ramachandrula (2022), je bilo tako pregledanih devet inovativnih pristopov. Te je razvrstili v tri široke kategorije – in sicer fizikalne, kemične in biološke metode.

Vemo, da obstaja precej  utečenih in tradicionalnih metod na področju agrikulture ter reševanja problema usedlin. Ugotovljeno pa je bilo, da povečanje frekvence, najbolj intenzivno izboljša stopnjo enakomernosti ter pretočnosti kapljičnih sistemov namakanja. Ko se za namakanje uporablja prečiščena odpadna voda, je izpiranje s svežo vodo po vsakih petih namakanjih učinkovito odstranilo zamašitev oddajnika.

Med različnimi fizikalnimi metodami, ki so bile pregledane v študiji, je bilo ugotovljeno, da so uporaba obroča MERUS, uporaba pulzirajočega tlaka s trikotno valovno fronto in obdelava vode z ultrazvokom učinkoviti pri odpravljanju problema zamašitve kompozitov v kapljičnem sistemu.  Med kemičnimi metodami pa sta sicer izstopala gnojenje z uporabo sečninskega fosfata (skozi znižanje pH namakalne vode) ter uporaba antagonističnih bakterijskih sevov Bacillus, vendar pa obe metodi v svoji funkcionalnosti, daleč zaostajata za fizikalnimi rešitvami.

 

ŠTUDIJA

V študiji je pod imenom revolucionarnega izdelka imenovan MERUS obroč, kot preprosta kovinska naprava, ki se pritrdi na cevi za dovajanje vode (slika 1). Kot opisano, oddaja specifično modulirana molekularna ali mrežna nihanja v vodo in spreminja naravna molekularna nihanja različnih snovi, ki jih prenaša voda ali so v njej raztopljene. Tako nezaželene usedline in kemične oborine razpadejo in se z vodo izplaknejo iz cevovodov. V nasprotju s ponavljajočo se naravo običajnih metod zdravljenja obroč MERUS po enkratni namestitvi deluje sam.

V primeru kapljičnega namakanja, odstranjuje mašilni material, ki je že odložen v oddajnikih in ceveh, ter zavira izločanje raztopljenih soli, prisotnih v vodi. Za vsako snov v tekočinah obstaja temeljno in naravno molekularno nihanje. Obroč MERUS oddaja nova aktivna nihanja iz nosilne opreme iz zlitine silicijevega dioksida in aluminija v svojem jedru, brez potrebe po zunanjem viru energije.

Aktivna nihanja spreminjajo značilnosti snovi tako, da resonirajo v fazi z njihovimi naravnimi molekularnimi nihanji. Vsiljena nihanja na molekularnem nivoju, se skozi stranske cevi kapalnega sistema širijo po vodi do pretočnih poti kapalnega sistema. Zaradi tega se zamašne snovi, ki jih prenaša voda, pa tudi tiste, ki so se že naložile na emitorjih, transformirajo, razpadejo in postanejo nestabilne. Te snovi, ki zamašijo, se končno izločijo skupaj z vodo skozi izhodne odprtine.

REZULTAT

Učinkovitost konvencionalnih metod, kot so filtracija, obdelava s kislino in kloriranje, je dokazana – vendar pa imajo te metode tudi omejitve. To so potreba po ponavljajočih se obdelavah, visoki stroški pridobivanja kemikalij in pa pomanjkanje znanj med namakalci.

Fizikalne metode, kot so uporaba obroča MERUS, ne zahtevajo periodičnih investicij. Prav tako potrebujejo malo ali nič naložb v vzdrževanje. Med vsemi fizikalnimi metodami je dala najbolj obetavne rezultate prav uporaba MERUS obroča. Avtorji trdijo, da je ta boljši v smislu prenosljivosti, enostavnosti izvedbe in stroškov, ki jih predstavlja.

Biološka ter elektrokemična obdelava je sicer prav tako dala pomembne rezultate, vendar pa bo morda trajalo več časa, da bodo metode standardizirane. Prav tako stroški, ki nastanjejo pri nakupu takšnih rešitev, hitro postanejo ovira pri njihovi priljublejnosti.

 

Merus obroč tako na tem mestu predstavlja ključ za agrikulturni razcvet ter ekonomiko. V prihodnjih zapisih bomo to študijo obravnavali bolj nadrobno, do takrat pa vas vabimo k odprti diskusiji ter stalni možnosti razprave.